آخرین مطالب

سامانه پیامک راه بیداری: ۵۰۰۰۱۰۰۰۷۲

آموزش

امر به معروف، نشانه بهترین امّت

🍃🌸 کنْتُمْ خَیرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْکتابِ لَکانَ خَیراً لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَکثَرُهُمُ الْفاسِقُونَ  🌸🍃 شما بهترین امّتی هستید که برای مردم ظاهر (وگزیده) شده اید. به خوبی ها فرمان می دهید و از بدی ها و زشتی ها، نهی می کنید و به خدا ایمان ... ادامه مطلب »

تضمین کننده حیات طیبه در نظام اسلامی

ما باید خود را به سرچشمه اسلام برسانیم تا زندگی به تمامی شیرین شود. قرآن کریم میفرماید: «الّذین ان مکّناهم فی الارض اقاموا الصّلوة و اتوا الزّکوة و امروا بالمعروف و نهوا عن‌المنکر». من میخواهم این واجب فراموش شده ‌ی اسلام را به یاد شما و ملت ایران بیاورم: امر به معروف و نهی از منکر . همه آحاد مردم ... ادامه مطلب »

گفتن با زبان بر همه واجب است

“امر به معروف ↶ یک مرحله‌ى گفتن و ↶ یک مرحله‌ى عمل دارد. ?〖مرحله‌ى عمل〗یعنى اقدام با دست و با زور. این مرحله، امروز به عهده‌ى حکومت است و باید با اجازه‌ى حکومت انجام بگیرد ولاغیر. ? اما 〖گفتن با زبان〗 بر همه واجب است و همه باید آن را بدون ملاحظه انجام بدهند. روزى بود که اگر کسى کار ... ادامه مطلب »

برای تحقق فرج

حاج اقا پناهیان

آیا صِرف به ستوه آمدن مردم از ظلم و یا به اوج رسیدن جور،  برای تحقق فرج کافی است؟ انتظار عامیانه انتظار عالمانه انتظار عارفانه یک تصور عامیانه از ظهور، آن است که فکر کنیم صِرف به ستوه آمدن مردم از ظلم و یا به اوج رسیدن جور، برای تحقق فرج کافی است؛ و دیگر نیازی به آمادگی مردم برای ... ادامه مطلب »

امربه معروف و نهی از منکر نشانه چیست؟

اقای قرائتی

۱- نشانه علاقه به دین و مکتب است. کسی که امر به معروف نمی کند، یعنی من کاری ندارم که به دین عمل می شود یا نه! اما کسی که گفت: این کار خوب است، آفرین و این کار بد است، انجام نده! معلوم می شود که مکتب و دین را دوست دارد. ۲- نشانه علاقه ی به مردم است. ... ادامه مطلب »

مراتب امر به معروف و نهي از منكر

۱-  مرحله انزجار قلبي:  علماي اسلام براي امر به معروف و نهي از منكر مراتب و درجات و همچنين اقسامي قائل شده‌اند. اولين درجه و مرتبه نهي از منكر، هجر و اعراض يا انكار قلبي است و اين در مواردي است كه ما با شخصي كه با او صميميت داريم قطع رابطه كنيم و نسبت به او سردي نشان دهيم ... ادامه مطلب »

شرط عدم مفسده ، چگونه امام حسین(ع) برای این فریضه،‌جان خود را به خطر انداخت ؟

ااز شرایط امر به معروف و نهی از منکر، نداشتن خطر جانی یا مالی است. چگونه امام حسین(ع) برای این فریضه،‌جان خود را به خطر انداخت ؟ امر به معروف و نهی از منکر یکی از اصول عملی اسلام است ، که از مهم ترین و عالی ترین واجبات اسلامی است. دربارة عظمت این دو وظیفة مهم، به تعبیری رساتر ... ادامه مطلب »

مسئولیت دینی فرد نسبت به خانواده خود

motahari

در این که هر فردی تا حدودی نسبت به افراد دیگر مسوولیت هایی دارد، از نظر قرآنی و اسلامی بحثی نیست، زیرا آنچه به نام “امر به معروف و نهی از منکر” در اس نامیده می شود جزو ضروریات اسلام است و قرآن هم مکرر این مطلب را بیان کرده است. مساله دیگر این است که آیا مردم نسبت به ... ادامه مطلب »